Liczba ludności w Polsce

Analizując liczbę ludności w Polsce na pierwszy rzut oka od razu zauważamy duży spadek liczebności w 1998 roku. Nie, nie zniknęło wtedy 150tys. Polaków. Wynika to z kłopotu z danymi z Banku Danych Lokalnych GUS. Dane z publikacji są inne, nie obejmują niestety starszych lat niż 1998

Od 2001 roku widać stopniowy spadek liczby ludności, zatrzymany w 2006. Od tego czasu jest nas coraz więcej. Ciekawe ile to jeszcze potrwa - wszyscy straszą spadającą liczbą ludności. Trzeba by spojrzeć na strukturę wieku i dzietność.

Spodziewany ujemny przyrost naturalny jest między innymi wynikiem zmiany modelu rodziny z wielodzietnej na 2+1, a także zmianą podejścia do życia młodych ludzi, którzy najpierw chcą uzyskać samodzielność finansową i odnieść sukces w życiu zawodowym, a dopiero później decydują się  założenie rodziny. Ciekawą tendencją występującą w naszym społeczeństwie (jak i w wielu innych poza Chinami) jest przewaga liczebna kobiet nad mężczyznami. Kobiet jest o około 1 000 000 więcej, co oznacza że na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet i według naszych prognoz sytuacja ta nie zmienni szybko.

Prognostic.pl

Średnia (1 Głos)
Średnia ocena to 4.0 gwiazdek z 5.


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.