Wydatki wojskowe państw

Zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego swoim obywatelom jest jednym z podstawowych zadań państwa. Dlatego też obowiązkiem rządu jest utrzymywanie armii w gotowości bojowej. Z historii wiemy, że gwałtownie rosnące wydatki na zbrojenia mogą być zwiastunem rychłej wojny. Sytuacja taka miała miejsce przed I i II wojną światową.

W skali globalnej na szczęście nie widać takiego wzrostu. Od początku lat 90., gdy wynosiły 3,6% PKB, wydatki wojskowe zmniejszyły się do poziomu 2,27% w 1999 roku. Prawdopodobnie spadek ten związany był z zakończeniem zimnej wojny. Od 2000 roku wydatki wojskowe znowu zaczynają rosnąć, ale w niewielkim tempie (ok. 0,05%/rok).

Regionem, w którym wydatki wojskowe pochłaniają największą część PKB (6,08% w 2009 roku) jest Środkowy Wschód i Afryka Północna. Powodem tej sytuacji jest napięta atmosfera w tym rejonie świata i nieprzyjazne stosunki pomiędzy krajami arabskimi i Izraelem. Najwyższymi wydatkami charakteryzuje się właśnie Izrael (6,34%). Wydatki pozostałych krajów są nieco niższe. Nasze prognozy wskazują na spadek wydatków na zbrojenia w tym regionie w najbliższym czasie.

Regionem, którego wydatki są nieco mniejsze, ale wciąż rosną w stosunku do PKB jest Ameryka Północna (4,48% w 2009 roku), której trend dyktowany jest głównie za sprawą rosnących wydatków zbrojeniowych Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym regionem wyróżniającym się pod względem wydatków wojskowych jest Azja Południowa, a wśród krajów tego regionu Indie, które dążą do umocnienia swojej pozycji jako nowego światowego mocarstwa.

W pozostałych regionach świata wydatki oscylują między 2% (Europa i Azja Środkowa) a 1,49% (Ameryka Łacińska i Karaiby). Regiony te charakteryzują się spadkiem wydatków na armię. Na tym tle wyróżnia się Unia Europejska, w której tendencja jest odwrotna i powinna się utrzymać w najbliższej przyszłości.

Wśród naszych sąsiadów najwyższy wskaźnik wydatków militarnych występuje u naszych wschodnich sąsiadów: Rosji (4,37%) i Ukrainy (2,86%).

Źródło: Bank Światowy

Prognostic.pl

Średnia (0 Głosy)
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.